Charakterystyka ogniw solarnych

jak działają panele fotowoltaiczneDla paneli fotowoltaicznych charakterystyczne jest to, że składają się z pojedynczych ogniw solarnych generujących napięcie elektryczne wówczas, gdy mamy do czynienia z sytuacją, w której padają na nie promienie słoneczne. Jest to proces znany też jako fotowoltaika, a jego praktyczne wykorzystanie nie byłoby możliwe, gdybyśmy nie mieli do czynienia ze specjalnym materiałem, dla którego charakterystyczne jest to, że zbudowane są z niego niemal wszystkie ogniwa solarne, jakie mamy do dyspozycji. Materiałem tym jest krzem – półprzewodnik z właściwościami charakterystycznymi dla materiałów tego rodzaju.

Krzem jest jednym z tych pierwiastków, z którymi mamy najczęściej do czynienia na Ziemi. Ma to swoje zalety, możemy bowiem mówić o nim jako o surowcu nie tylko tanim, ale również niemalże niewyczerpywalnym. Nie można zapominać jednak i o tym, że mamy do czynienia z materiałem, który sam w sobie nie zdaje się na wiele, Konieczne jest poddanie go skomplikowanemu procesowi składającemu się z kilku etapów, aby można było wykorzystać go w branży fotowoltaicznej. Dzięki wspomnianym procesom nie mamy już do czynienia z piaskiem krzemowym, ale z czystym, krystalicznym krzemem. Jego rodzaj przesądza zresztą o tym, z jakimi ogniwami solarnymi mamy do czynienia, do wyboru mamy przy tym nie tylko ogniwa solarne monokrystaliczne i polikrystaliczne, ale również ogniwa cienkowarstwowe. Monokrystaliczne ogniwa solarne są stosunkowo łatwe do rozpoznania, charakteryzuje je bowiem czarny lub niebieskawy kolor. Ogniwa te składają się z jednego tylko kryształu, a gdy porównamy je do innych komórek krzemowych nie możemy zaprzeczyć temu, że mamy do czynienia z najbardziej wydajnym rozwiązaniem. Zazwyczaj wykorzystuje się je tam, gdzie mamy do czynienia z ograniczoną powierzchnią, którą można wykorzystać tak na potrzeby generowania prądu, jak i na samą instalację paneli.

zalety paneli fotowoltaicznychOgniwa solarne monokrystaliczne są też bardzo żywotne, można więc cieszyć się nimi nawet przez dwadzieścia lat, Nieco innym rozwiązaniem są ogniwa polikrystaliczne, dla których charakterystyczny jest niebieski kolor powierzchni. Mają one tylko częściowo uporządkowaną strukturę kryształową, nietrudno więc domyślić się, że charakterystyczna jest dla nich również nieco mniejsza wydajność. Osoby, które korzystają z takich ogniw mogą liczyć na ich niższy koszt, okazuje się bowiem, że łatwiejsza jest nie tylko sama ich produkcja, ale także sposób wykonania. Właśnie tego typu ogniwa są najczęściej wykorzystywane w fotowoltaice.