Na ile opłacalna jest fotowoltaika?

opłacalność fotowoltaikiKażda osoba, która zastanawia się nad zainwestowaniem w panele fotowoltaiczne musi zadać sobie pytanie o to, czy mamy do czynienia z rozwiązaniem opłacalnym. Analizy ekonomiczne potwierdzają, że rzeczywiście mamy do czynienia z rozwiązaniem, nad którym warto się zastanowić, może nam bowiem przynieść wiele korzyści. Osoby, które zastanawiają się nad mikroinstalacją nie muszą podejmować skomplikowanych działań administracyjnych, jedynym ciążącym na nich obowiązkiem jest zgłoszenie tego zamiaru do zakładu energetycznego.

W związku z tym nie trzeba obawiać się też szeregu kosztów administracyjnych, z którymi musi liczyć się osoba, która prowadzi działalność gospodarczą. W skali roku w naszej strefie klimatycznej można wyprodukować około 3700 kilowatogodzin energii, Oczywiście, musimy liczyć się z tym, że sama instalacja to także pewien koszt, jeżeli jednak planujemy produkować energię na własny użytek, nie powinien on przekroczyć 20 tysięcy złotych. W rezultacie, w ciągu roku możemy mówić o oszczędnościach wynoszących nawet 2000 złotych, a przecież mamy do czynienia również z możliwością odsprzedaży nadwyżek energii do sieci. W rezultacie, o zwrocie inwestycji możemy mówić relatywnie szybko, następuje on bowiem już po około 10 latach. Nie można zapominać i o tym, że mamy do czynienia także z programami wsparcia takimi, jak choćby program „Prosument”, dzięki którym wspomniany okres może ulec dodatkowemu skróceniu. Dzięki niemu można liczyć na dopłatę, która do końca 2015 roku jest w stanie pokryć nawet czterdzieści procent inwestycji, możemy więc oczekiwać, że zwrot nastąpi już po około siedmiu latach.

czy fotowoltaika się opłacaSytuacja staje się nieco bardziej skomplikowana, jeśli prowadzimy działalność gospodarczą, czeka nas bowiem nieco więcej formalności. Nie możemy jednak zapominać, że i wtedy stoimy na uprzywilejowanej pozycji, możemy bowiem uzyskać tak zwane zielone certyfikaty, które potem można zbyć z dużym zyskiem. Naturalnie, tak daleko idące plany wymagają zainwestowania w instalację o nieco większej mocy, nadal możemy jednak liczyć nie tylko na oszczędności związane ze zużyciem własnej energii, ale i na te, do których przyczyni się odsprzedaż jej nadwyżek. W rezultacie i w tym przypadku może się okazać, że już po siedmiu lub ośmiu latach mamy prawo oczekiwać zwrotu kosztów inwestycji. Ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystywanie przez nas wytwarzanej energii elektrycznej nie tylko na ogrzewanie domu, ale także na przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. I taki scenariusz jest możliwy, jeśli połączymy panele z pompą ciepła.